Panhellenic Forensics Association Tournament 2017

Το ΕΕΙ κατέκτησε την 1η θέση στη συνολική κατάταξη (Sweepstakes Cup) και τη 2η θέση (finalists) στο Debate στο Panhellenic Forensics Association Tournament 2017 
Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 16-19 Μαρτίου στο Κολλέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη. Το ΕΕΙ εκπροσωπήθηκε από ομάδα 39 μαθητών, που συμμετείχαν στα 6 events του διαγωνισμού. Στο PFAT 2017 συμμετείχαν περισσότεροι από 450 μαθητές από 23 σχολεία της Αθήνας, Θεσσαλονίκης και Πάτρας.  Η ομάδα του ΕΕΙ κατέλαβε τη πρώτη θέση, συγκεντρώνοντας τον μεγαλύτερο αριθμό Finalists και Honourable Mentions, με 9 συμμετοχές στους τελικούς, και 9 Honorable Mentions! Στη 2η θέση της συνολικής κατάταξης ήταν το St Catherine's British School, και στην 3η το St Lawrence College. 

Παράλληλα, στο τουρνουά debate η πρώτη ομάδα του ΗΑΕF έφτασε στο Grand Final, όπου διαγωνίστηκε με την ομάδα του St Lawrence, ενώ η δεύτερη ομάδα μας έφτασε στα Quarter-finals. Οι μαθητές που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό (ανά κατηγορία) είναι:

 

Oral Interpretation of Literature: 

  • Χριστίνα Πηλιούνη (IB1) - Finalist, Comic Oral Interpretation
  • Ελένη Ρεπούλιου (Γ' Λυκείου - ΚΨ) - Honorable Mention, Comic Oral Interpretation
  • Ελισάβετ Λοβέρδου (Β' Λυκείου - ΚΑ) - Honorable Mention, Comic Oral Interpretation
  • Γιώργος Αραβόσης (Α' Λυκείου - ΚΑ) - Honorable Mention, Dramatic Oral Interpretation
  • Δημήτρης Βανός (Γ' Γυμνασίου - ΚΑ) - Honorable Mention, Dramatic Oral Interpretation


Duet Acting:

  • Κωσταντίνα Αγγουρά (Α' Λυκείου - ΚΑ) & Αργυρώ Χατζηελευθεριάδου (Α' Λυκείου - ΚΑ) - Finalists, Comic Duet Acting
  • Γιώργος Αραβόσης (Α' Λυκείου - ΚΑ) & Λέων Μελάς (Α' Λυκείου - ΚΨ) - Finalists, Comic Duet Acting


Impromptu Speaking:

  • Σήλια Γαζέπη (IB1) - Finalist
  • Χριστίνα Πηλιούνη (ΙΒ1) - Finalist
  • Αλέξανδρος Κατσαρλίνος (ΙΒ2) - Honorable Mention


Original Oratory:

  • Μαριάννα Εμπέογλου (ΙΒ2) - Finalist
  • Γιώργος Φιλιππόπουλος (ΙΒ1) - Finalist
  • Κατερίνα Πολυχρονοπούλου (Α' Λυκείου - ΚΑ) - Honorable Mention
  • Χριστίνα Θεοχάρη (Α' Λυκείου - ΚΑ) - Honorable Mention
  • Ναταλία Αλιπράντη (Β' Λυκείου - ΚΑ) - Honorable Mention


Group Discussion: 

  • Δημήτρης Τροβιάς (Β' Λυκείου - ΚΑ) - Finalist
  • Νίκος Σταυριανός (Α' Λυκείου - ΚΑ) - Finalist
  • Μάρθα Λαζανάκη (ΙΒ1) - Honorable Mention


Debate:

  • Μαριάννα Εμπέογλου (IB2), Μάρκος Γαζέπης (Γ' Λυκείου - ΚΑ), Στέλιος Σκάβδης (ΙΒ2), Δημήτρης Μαρούδας (ΙΒ2), και Γιάννης Τυροβολάς (ΙΒ1) - Finalists  
  • Σήλια Γαζέπη (IB1), Χριστίνα Πηλιούνη (IB1), Αλέξανδρος Κατσαρλίνος (IB2), Νικόλας Παπανδρέου (IB1), και Βασίλης Σιούφας (Γ' Λυκείου - ΚΨ)- Quarter-finalists
  • Στέλιος Σκάβδης: 2nd best speaker
  • Μαριάννα Εμπέογλου: 9th best speaker

Από την αρχή της χρονιάς, την ομάδα προετοιμάζουν οι παρακάτω καθηγητές και προπονητές:

- Oral Interpretation: Πέννυ Μπασιάκου & Μίνα Βόγια

- Duet Acting: Δάφνη Ρεμούνδου

- Impromptu Speaking: Βαγιάννα Φωτακίδου

- Group Discussion: Βίκυ Μαυρίκα & Ελένη Γκολέμη

- Original Oratory: Καλλίνα Μπασλή

- Debate: Γιάννης Παραδεισιάδης, Βασίλης Τσιπόπουλος, Καλλίνα Μπασλή

Εξαιρετικά σημαντική στην προετοιμασία των μαθητών σε όλα τα events ήταν η βοήθεια και καθοδήγηση και της κυρίας Heather Quirk.
Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!