Το ΕΕΙ κατέκτησε την 1η θέση στη συνολική κατάταξη (Sweepstakes Cup) και τη 1η θέση (Winning Team) στο Debate στο Forensics PFAT 2018

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε 8-11 Μαρτίου στο American Community Schools of Athens (ACS Athens). Το ΕΕΙ εκπροσωπήθηκε από ομάδα 38 μαθητών, που συμμετείχαν στα 6 events του διαγωνισμού. Στο Panhellenic Forensics Association Tournament 2018 συμμετείχαν περισσότεροι από 450 μαθητές από 19 σχολεία της Αθήνας, Θεσσαλονίκης και Πάτρας.  

Η ομάδα του ΕΕΙ κατέλαβε τη πρώτη θέση, συγκεντρώνοντας τον μεγαλύτερο αριθμό Finalists και Honorable Mentions, με 8 συμμετοχές στους τελικούς, και 8 Honorable Mentions! Στη 2η θέση της συνολικής κατάταξης ισοβάθμησαν το St Catherine's British School και το ACS Athens. 

Παράλληλα, στο debate η πρώτη ομάδα του ΗΑΕF κατέκτησε την 1η θέση στον τελικό του πρωταθλήματος,όπου αντιμετώπισε την ομάδα της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, ενώ η δεύτερη ομάδα μας έφτασε στα Quarter-finals.  

Οι μαθητές που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό (ανά κατηγορία) είναι: 

Oral Interpretation of Literature: 

  • Χριστίνα Πηλιούνη (IB2) – Finalist and First Amongst Equals, Dramatic Oral Interpretation
  • Κωνσταντίνα Αγγουρά (IB1) – Finalist, Dramatic Oral Interpretation
  • Ελισάβετ Λοβέρδου (Γ' Λυκείου - ΚΑ) - Finalist, Comic Oral Interpretation
  • Βασίλης Κουμπάρος (ΒΛυκείουΚΑ) – Honorable Mention, Comic Oral Interpretation
  • Αθηνά Χατζιελευθεριάδου (ΓΓυμνασίουΚΑ) - Honorable Mention, Comic Oral Interpretation
  • Αναστασία Φούντα (ΓΓυμνασίουΚΑ) - Honorable Mention, Comic Oral Interpretation

 

Duet Acting:

  • Κωσταντίνα Αγγουρά (ΙΒ1) & Λέων Μελάς (ΙΒ1) - Finalists, Comic Duet Acting

 

Impromptu Speaking:

  • Σήλια Γαζέπη (IB2) - Honorable Mention
  • Χριστίνα Πηλιούνη (ΙΒ2) - Honorable Mention
  • Γιάννης Τυροβολάς (ΙΒ2) - Honorable Mention
  • Γιώργος Φιλιππόπουλος (ΙΒ2) - Honorable Mention
     


Original Oratory:

  • Κατερίνα Πολυχρονοπούλου (ΙΒ1) - Finalist
  • Σεσίλια Σαραντοπούλου (Α Λυκείου-ΚΨ) - Finalist
  • Γιώργος Φιλιππόπουλος (ΙΒ2) - Finalist


Group Discussion: 

  • Μάρθα Λαζανάκη (ΙΒ2) – Finalist
  • Ιωάννα Μεσινέζη – Honorable Mention


Debate:

  • Σήλια Γαζέπη (ΙΒ2), Μαριέττα Μαρούδα (ΙΒ1), Χριστίνα Πηλιούνη (ΙΒ2), Γιώργος Φιλιππόπουλος (ΙΒ2), Αθηνά Χατζηελευθεριάδου (Β’ Λυκείου – ΚΑ) – Winning Team  
  • Γιώργος Αραβώσης (Β’ Λυκείου – ΚΑ), Αριάνα Λιναρά (ΙΒ1), Νικόλας Παπανδρέου (IB2), Γιάννης Τυροβολάς (ΙΒ2), Ιωάννα Ζερβάκη (Α’ Λυκείου – ΚΑ) - Quarter-finalists

 

10 Best Speakers: 

  • Γιώργος Φιλιππόπουλος (ΙΒ2) – Best Speaker
  • Σήλια Γαζέπη (IB2 2nd Best Speaker), Ιωάννα Ζερβάκη (AΛυκείουΚΑ 3rd Best Speaker), Χριστίνα Πιλιούνη (ΙΒ2 5th Best Speaker), Γιώργος Αραβώσης (ΒΛυκείουΚΑ 10th Best Speaker)

Από την αρχή της χρονιάς, την ομάδα προετοιμάζουν οι παρακάτω καθηγητές και προπονητές:

- Oral Interpretation: Μίνα Βόγια & Πέννυ Μπασιάκου

- Duet Acting: Δάφνη Ρεμούνδου

- Impromptu Speaking: Βαγιάννα Φωτακίδου

- Group Discussion: Βίκυ Μαυρίκα & Ελένη Γκολέμη

- Original Oratory: Καλλίνα Μπασλή, Βασίλης Τσιπόπουλος

- Debate: Βασίλης Τσιπόπουλος, Καλλίνα Μπασλή, Ανδρέας Ποίχος
 

Εξαιρετικά σημαντική στην προετοιμασία των μαθητών σε όλα τα events ήταν η βοήθεια και καθοδήγηση και της κυρίας Heather Quirk και της κυρίας Μαρίας Βέργου  στην προετοιμασία της ομάδας και διοργάνωση της αποστολής. Συγχαρητήρια σε όλους στους μαθητές μας!