Μηνιαίο Πρόγραμμα Εργασιών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Μάρτιος 2018

Πέμπτη

1-3-18

 

  • Έναρξη Ηλεκτρονικής Κατάθεσης Βαθμολογίας Β΄ τριμήνου και Περιγραφικής Αξιολόγησης (So-Simple)

· Συμπλήρωση excel για ακαδημαϊκή συνεδρίαση Β΄ τριμήνου

08:30

  • Έπαρση σημαίας

08:30 – 09:15

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

14:30 – 15:55

  • Πρόβα Ομάδας Θεάτρου για την παράσταση «Ο Μικρός Πρίγκιπας»

 

Παρασκευή

2-3-18

 

  • Λήξη κολυμβητικού προγράμματος 3ης - 6ης τάξης (β΄ περίοδος)

08:30 – 09:15

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

11:45 – 12:25

  • Πρόβα 3ης (3α) για την παρουσίαση«Τα αγάλματα μιλούν»

14:00 – 14:30

· Πρόβα για παρέλαση 25ης Μαρτίου (έπαρση σημαίας)

14:30 – 15:55

  • Πρόβα Ομάδας Θεάτρου για την παράσταση «Ο Μικρός Πρίγκιπας»

20:00 – 21:10

  • Κονσέρτο της Άνοιξης (Θέατρο Κολλεγίου -Ψυχικό)

Δευτέρα

5-3-18

11:00 – 11:40

  • Πρόβα 3ης (3α) για την παρουσίαση«Τα αγάλματα μιλούν»

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 4ης τάξης: «Ακρόπολη», ταινία (α΄ μέρος)

Τρίτη

6-3-18

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2α) στη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών Υπεύθυνος: κ. Μπιλιανός

08:45 – 12:00

  • Επίσκεψη 1ης τάξης (1α, 1ε) στον Εθνικό Κήπο Υπεύθυνη: κ. Κριαρά

10:30 – 13:00

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2ζ) στη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών Υπεύθυνη: κ. Μπεσίρη

13:35 – 14:15

  • Συγκέντρωση 3ης: «Τα αγάλματα μιλούν», παρουσίαση 3α, 3γ Υπεύθυνες: κ. Δούρου, κ. Παναγούλη

14:30 – 15:55

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Τετάρτη

7-3-18

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2β) στη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών Υπεύθυνη: κ. Παυλίδου

08:45 – 12:00

  • Επίσκεψη 1ης τάξης (1β, 1ζ) στον Εθνικό Κήπο Υπεύθυνη: κ. Βισβάρδη

10:30 – 13:00

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2γ) στη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών Υπεύθυνος: κ. Δουμένης

09:55 – 11:35

  • Πρόβα Ομάδας Θεάτρου για την παράσταση «Ο Μικρός Πρίγκιπας»

10:10 – 10:50

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6α) στην τάξη - κ. Χ. Γαλίτης

10:55 – 11:35

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6στ) στην τάξη - κ. Χ. Γαλίτης

13:20 – 14:00

  • Συγκέντρωση 2ας τάξης: «Το παιδί και η αλεπού», ταινία (α΄ μέρος)

14:00 – 16:00

  • Συνεδρίαση Ομάδας P.Y.P. (Υπεύθυνοι τάξεων & Ειδικοτήτων) Βιβλιοθήκη

16:00 – 18:00

  • Γαβριήλεια 2018

Πέμπτη

8-3-18

08:30 – 09:15

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

08:40 – 12:30

  • Επίσκεψη 4ης τάξης (4στ, 4ζ,) στο Μουσείο Ακρόπολης Υπεύθυνος: κ. Θ. Βλάχος

09:20 – 10:00

· Παρουσίαση βιβλίου στο 5β. Ο συγγραφέας Πάνος Χριστοδούλου θα παρουσιάσει το βιβλίο του, «Θαύμα! Οι καρχαρίες χορεύουν».
Θέμα: Συνεργασία, εκφοβισμός, ρατσισμός Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2δ) στη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών Υπεύθυνη: κ. Μπούσιου

10:30 – 13:00

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2ε) στη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών Υπεύθυνη: κ. Θεολογίτου

10:15 – 10:55

  • Παρουσίαση βιβλίου στο 5γ. Ο συγγραφέας Πάνος Χριστοδούλου θα παρουσιάσει το βιβλίο του, «Θαύμα! Οι καρχαρίες χορεύουν». Θέμα: Συνεργασία, εκφοβισμός, ρατσισμόςΟργάνωση: Βιβλιοθήκη

14:00 – 14:30

· Πρόβα για παρέλαση 25ης Μαρτίου (έπαρση σημαίας)

14:30 – 15:55

· Παρουσίαση βιβλίου στα Τμήματα Γερμανικών 5ης – 6ης Κ.Ψ. & 5ης Κ.Α. (Θέατρο). Η γερμανίδα συγγραφέας Ulricke Rylance θα παρουσιάσει τη σειρά των βιβλίων της, “Penny Pepper” στη γερμανική γλώσσα.
Οργάνωση: Βιβλιοθήκη & Τμήμα Γερμανικών

Παρασκευή

9-3-18

08:30 – 10:30

  • 11οςΜαθηματικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» (5η, 6η)

10:15 – 10:55

· Παρουσίαση βιβλίου στο 4β. Ο συγγραφέας και εικονογράφος Νικόλας Ανδρικόπουλος θα παρουσιάσει το βιβλίο του, «Η παρέα των έξι που έγιναν οκτώ».
Θέμα: Εικονογράφηση βιβλίων Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

14:00 – 14:30

· Πρόβα για παρέλαση 25ης Μαρτίου (έπαρση σημαίας)

14:30 – 15:55

  • Πρόβα Ομάδας Θεάτρου για την παράσταση «Ο Μικρός Πρίγκιπας»

Σάββατο

10-3-18

08:30 – 11:00

  • Α.Σ.Ι.Σ. Volleyball μαθητών-μαθητριών Κ.Α.- Κ.Ψ. (2η Αγωνιστική) Οργάνωση: Αρσάκεια – ΤοσίτσειαΣχολεία Υπεύθυνος: κ. Μαρκάκης

Δευτέρα

12-3-18

 

· Λήξη Ηλεκτρονικής Κατάθεσης Βαθμολογίας Β΄ τριμήνου και Περιγραφικής Αξιολόγησης (So-Simple)

· Λήξη συμπλήρωσης excel ακαδημαϊκής συνεδρίασης Β΄ τριμήνου

08:30 – 10:00

  • Εσωτερικοί Αγώνες Κολύμβησης 4ης τάξης Υπεύθυνη: κ. Ταμπάκη

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 4ης τάξης: «Ακρόπολη», ταινία στις τάξεις (β΄ μέρος)

14:30 – 15:55

  • Πρόβα Ομάδας Θεάτρου για την παράσταση «Ο Μικρός Πρίγκιπας»

Τρίτη

13-3-18

08:30 – 10:00

  • Εσωτερικοί Αγώνες Κολύμβησης 3ης τάξης Υπεύθυνος: κ. Προδρομίδης

08:40 – 13:30

· Επίσκεψη 5ης, 6ης τάξης στο Εθνικό Θέατρο
Θεατρική Παράσταση: «
Μόμο»
Υπεύθυνος: κ. Α. Βλάχος

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2στ) στη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών Υπεύθυνη: κ. Ρεκαΐτη

08:45 – 12:00

  • Επίσκεψη 1ης τάξης (1δ, 1στ) στον Εθνικό Κήπο Υπεύθυνη: κ. Πλιάκα

13:35 – 14:15

  • Πρόβα 3στ για την θεατρική παράσταση «Πάσχα ... ταξίδι στην αγάπη»

14:30 – 15:55

  • Πρόβα Ομάδας Θεάτρου για την παράσταση «Ο Μικρός Πρίγκιπας»

Τετάρτη

14-3-18

08:30 – 10:00

  • Συγκέντρωση 3ης - 5ης: «Ο Μικρός Πρίγκιπας», θεατρική παράσταση από την Ομάδα Θεάτρου. Υπεύθυνος: κ. Ζορμπάς

10:10 – 11:35

  • Συγκέντρωση 4ης - 6ης: «Ο Μικρός Πρίγκιπας», θεατρική παράσταση από την Ομάδα Θεάτρου. Υπεύθυνος: κ. Ζορμπάς

12:35 – 13:15

  • Παρουσίαση βιβλίου στην 6η τάξη (θέατρο). Η συγγραφέας Θεοδώρα Λούφα-Τζοάννου θα παρουσιάσει το βιβλίο της, «Μιλώντας με τους ήρωες του 1821» Θέμα: Επανάσταση του 1821Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

13:20 – 14:00

  • Συγκέντρωση 2ας τάξης: «Το παιδί και η αλεπού», ταινία (β΄ μέρος)

14:00 – 17:30

  • Γενική Συνεδρίαση Συλλόγου Θέμα: «Ακαδημαϊκή συνάντηση Β΄ Τριμήνου (Εκτίμηση διαγωγής και προόδου των μαθητών/μαθητριών)»

Πέμπτη

15-3-18

08:30 – 09:15

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

11:45 – 13:20

  • Εσωτερικοί Αγώνες Κολύμβησης 6ης τάξης Υπεύθυνη: κ. Τσακοπούλου

14:00 – 14:30

· Πρόβα για παρέλαση 25ης Μαρτίου (έπαρση σημαίας)

14:30 – 15:10

· Συγκέντρωση 5ης: «Εικόνες από την Κωνσταντινούπολη» ,ντοκυμαντέρ

Παρασκευή

16-3-18

08:30 – 09:15

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

08:30 – 09:15

· Παρουσίαση βιβλίου στο 4β, 4ζ. Ο συγγραφέας Παναγιώτης Δημητρόπουλος θα παρουσιάσει το βιβλίο του, «Ο μπαμπάς μου…ο ήρωάς μου!». Θέμα: Αγάπη, Γονείς Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

08:40 – 12:30

  • Επίσκεψη 3ης τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών Υπεύθυνος: κ. Κρίκας

08:40 – 12:30

  • Επίσκεψη 4ης τάξης (4α, 4γ,) στο Μουσείο Ακρόπολης Υπεύθυνος: κ. Δέδες

08:45 – 12:00

  • Επίσκεψη 1ης τάξης (1γ) στον Εθνικό Κήπο Υπεύθυνη: κ. Πάλλα

10:15 : 10:55

· Ακολουθία Χαιρετισμών (5η – 6η)

11:45 – 13:20

  • Εσωτερικοί Αγώνες Κολύμβησης 5ης τάξης Υπεύθυνος: κ. Μπούνας

14:00 – 14:30

· Πρόβα για παρέλαση 25ης Μαρτίου (έπαρση σημαίας)

Σάββατο

17-3-18

08:30 – 10:30

  • Μαθηματικός Διαγωνισμός Καγκουρό (Μποδοσάκειο)

08:30 – 11:00

  • Α.Σ.Ι.Σ. Volleyball μαθητών-μαθητριών Κ.Α.- Κ.Ψ. (3η Αγωνιστική) Οργάνωση: Αρσάκεια – ΤοσίτσειαΣχολεία Υπεύθυνος: κ. Μαρκάκης

Δευτέρα

19-3-18

08:30 – 09:15

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

11:45 – 12:25

  • Συγκέντρωση 6ης: «Οι επιπτώσεις του τσιγάρου στην υγεία του ανθρώπου», ομιλία του Πνευμονολόγου κ. Ηλία Βασίλη

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 3ης, 4ης τάξης: «Ταξιδεύοντας με το πλοίο της Κερήνειας», ταινία

14:30 – 15:55

  • Ημέρα Γαλλοφωνίας - Τμήμα Γαλλικών 6ης τάξης (στα τμήματα)

15:15 – 15:55

  • Συγκέντρωση Τμήματος Γερμανικών 6ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Μπορέτου)

Τρίτη

20-3-18

13:35 – 14:15

  • Πρόβα 3στ για την θεατρική παράσταση «Πάσχα ... ταξίδι στην αγάπη»

14:30 – 15:55

  • Πρόβα 6ης τάξης (6γ,6ε) για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

14:30 – 15:55

  • Ημέρα Γαλλοφωνίας - Τμήμα Γαλλικών 5ης τάξης (στα τμήματα)

15:15 – 15:55

  • Συγκέντρωση Τμήματος Γερμανικών 5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Μπορέτου)

Τετάρτη

21-3-18

10:10 – 10:50

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6ε) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

10:55 – 11:35

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6δ) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

13:20 – 14:00

  • Συγκέντρωση 2ας τάξης: «Το παιδί και η αλεπού», ταινία (γ΄ μέρος)

14:30 – 16:30

  • Επίδοση Ελέγχων Β΄ Τριμήνου, 4ης, 6ης τάξης (Σχόλασμα όλου του Σχολείου 14:00)

17:00 – 19:00

  • Επίδοση Ελέγχων Β΄ Τριμήνου, 3ης, 5ης τάξης (Σχόλασμα όλου του Σχολείου 14:00)

Πέμπτη

22-3-18

08:30

  • Παρέλαση 25ης Μαρτίου (χώρος έπαρσης)

08:40 – 12:30

  • Επίσκεψη 4ης τάξης (4β, 4ε,) στο Μουσείο Ακρόπολης Υπεύθυνος: κ. Βαλασάκης

09:00 – 10:15

  • Εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου από τα παιδιά των 6γ, 6ε στο Θέατρο για τις τάξεις: 1η, 2α

10:30 – 12:00

  • Εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου από τα παιδιά των 6γ, 6ε στο Θέατρο για τις τάξεις: 3η, 4η

14:30 – 15:10

  • Εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου από τα παιδιά των 6γ, 6ε στο Θέατρο για τις τάξεις: 5η, 6α, 6β, 6δ, 6στ, 4β, 4ε

17:00-19:00

  • Επίδοση Ελέγχων Β΄ Τριμήνου, 1ης, 2ας τάξης (Σχόλασμα όλου του Σχολείου 15:55)

Παρασκευή

23-3-18

08:30 – 09:15

  • Εορτασμός της 25ης Μαρτίου

 

  • Πανηγύρι Μαθητικής Κοινότητας Λυκείου

Σάββατο

24-3-18

 

  • Πανηγύρι Μαθητικής Κοινότητας Λυκείου

Κυριακή

25-3-18

 

· Εθνική γιορτή 25ης Μαρτίου

 

· Πανηγύρι Μαθητικής Κοινότητας Λυκείου

Δευτέρα

26-3-18

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 4ης τάξης: «Έθιμα της Λαμπρής», παρουσίαση Υπεύθυνος: κ. Βαλασάκης

Τρίτη

27-3-18

08:40 – 12:30

  • Επίσκεψη 4ης τάξης (4δ) στο Μουσείο Ακρόπολης Υπεύθυνος: κ. Μπόκολας

13:35 – 14:15

  • Πρόβα 3στ για την θεατρική παράσταση «Πάσχα ... ταξίδι στην αγάπη»

Τετάρτη

28-3-18

10:1010:50

  • Easter Sweet Hunt (1η τάξη) – Τμήμα Αγγλικών

10:10 – 10:50

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6γ) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

10:55 – 11:35

  • Easter Sweet Hunt (2α τάξη) – Τμήμα Αγγλικών

10:55 – 11:35

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6β) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

13:20 – 14:00

  • Συγκέντρωση 2ας τάξης: «Ομαδικότητα - Animation», ταινία

14:00 – 16:00

  • Συνεδρίαση Ομάδας P.Y.P. (Υπεύθυνοι τάξεων & Ειδικοτήτων) Βιβλιοθήκη

14:30 – 16:00

  • 14οι Κολυμβητικοί Αγώνες Δημοτικών Σχολείων Κ.Α. - Κ.Ψ.

Πέμπτη

29-3-18

11:00 – 11:40

  • Εορτασμός Ολυμπιακής Ημέρας (1η, 2α), θέατρο Υπεύθυνος Παρουσίασης: Τμήμα Φ.Α.

11:45 – 12:25

  • Εορτασμός Ολυμπιακής Ημέρας (3η, 4η), θέατρο Υπεύθυνος Παρουσίασης: Τμήμα Φ.Α.

12:40 – 13:20

  • Εορτασμός Ολυμπιακής Ημέρας (5η, 6η), θέατρο Υπεύθυνος Παρουσίασης: Τμήμα Φ.Α.

14:30 – 15:10

· Συγκέντρωση 5ης: «Παραδοσιακά Μουσικά Όργανα», παρουσίαση από τον κ. Σάκη Παπαδημητρίου

Παρασκευή

30-3-18

 

· Λήξη Δρόμου Υγείας

10:30 – 13:00

· Αιμοδοσία (Απαραίτητη η ταυτότητα και ο αριθμός ΑΜΚΑ)

08:30 – 10:00

  • Συγκέντρωση 3ης: «Πάσχα ταξίδι στην αγάπη», παρουσίαση 3στ Υπεύθυνη: κ. Πολυχρονοπούλου

08:30 – 09:15

· Παρουσίαση βιβλίου στο 4ζ. Ο συγγραφέας Γιώργος Κωνσταντινίδης και ο εικονογράφος Σωτήρης Μητρούσης θα παρουσιάσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη δημιουργία ενός βιβλίου.
Θέμα: Φιλία, συνεργασία, δημιουργία βιβλίου Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

10:15 – 10:55

· Παρουσίαση βιβλίου στο 3ζ. Ο συγγραφέας Γιώργος Κωνσταντινίδης και ο εικονογράφος Σωτήρης Μητρούσης θα παρουσιάσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη δημιουργία ενός βιβλίου.
Θέμα: Φιλία, συνεργασία, δημιουργία βιβλίου Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

13:35

· Σχόλασμα – Έναρξη διακοπών Πάσχα