Μηνιαίο Πρόγραμμα Εργασιών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Οκτώβριος 2018

Δευτέρα

1-10-18

 

  • Έπαρση σημαίας

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2α, 2β) στο Πυροσβεστικό Μουσείο Υπεύθυνη: κ. Μπούσιου

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 4ης τάξης: «Σταγονούλης», ταινία

16:30 – 18:00

· Ενημέρωση νεοπροσληφθέντων συνάδελφων


Τρίτη

2-10-18

12:40 – 13:20

· Παρουσίαση βιβλίου στο 2ζ. Η εκδότρια Άννα-Μαρία Βλάσση θα παρουσιάσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο βιβλίο του Frank Viva, Ο μικρός Φρανκ αρχιτέκτονας των εκδόσεων Μέλισσα
Θέμα: Επαγγέλματα, Τέχνη, Μουσεία Οργάνωση: Βιβλιοθήκη


14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 3ης τάξης: «Μυθολογία», ταινία (α΄μέρος)

Τετάρτη

3-10-18

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2δ, 2στ) στο Πυροσβεστικό Μουσείο Υπεύθυνη: κ. Ρεκαΐτη

08:45 – 12:30

  • Επίσκεψη 1ης (1α, 1β, 1γ) στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Ταύρου Υπεύθυνη: κ. Καλπία

09:15 – 12:00

  • Επίσκεψη 6ης τάξης (6α, 6β) στην Έκθεση PROSAIC ORIGINS Υπεύθυνος: κ. Μπόκολας

09:15 – 09:55

  • Παρουσίαση βιβλίου στο 2ε. Η εκδότρια Άννα-Μαρία Βλάσση θα παρουσιάσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο βιβλίο του Frank Viva, Ο μικρός Φρανκ αρχιτέκτονας των εκδόσεων Μέλισσα Θέμα: Επαγγέλματα, Τέχνη, ΜουσείαΟργάνωση: Βιβλιοθήκη

10:10 – 10:50

  • Παρουσίαση βιβλίου στο 2γ. Η εκδότρια Άννα-Μαρία Βλάσση θα παρουσιάσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο βιβλίο του Frank Viva, Ο μικρός Φρανκ αρχιτέκτονας των εκδόσεων Μέλισσα Θέμα: Επαγγέλματα, Τέχνη, ΜουσείαΟργάνωση: Βιβλιοθήκη

12:00 – 14:00

  • Κοινή συνεδρίαση Γαλλικού τμήματος Κ.Α – Κ.Ψ. (Γρ. 3ης-4ης)

12:30 – 13:15

  • Συγκέντρωση 1ης τάξης: «Μαθαίνουμε να ακολουθούμε κανόνες»,ταινία.

13:20 – 14:00

  • Συγκέντρωση 2ας: «Το δώρο», «Out of sight», «Άπλωσε το χέρι», ταινίες

14:00 – 16:00

  • Συνεδρίαση Ομάδας P.Y.P. (ανά τμήμα)

 

Πέμπτη

4-10-18

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5γ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2γ, 2ε) στο Πυροσβεστικό Μουσείο Υπεύθυνη: κ. Μανιώτη

08:45 – 12:30

  • Επίσκεψη 1ης (1δ, 1ε) στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Ταύρου Υπεύθυνη: κ. Κριαρά

08:40 – 12:20

  • Επίσκεψη 3ης τάξης (3α, 3δ) στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αμαρουσίου Υπεύθυνη: κ. Πολυχρονοπούλου

09:15 – 12:00

  • Επίσκεψη 6ης τάξης (6γ, 6δ) στην Έκθεση PROSAIC ORIGINS Υπεύθυνος: κ. Βλάχος Α.

10:15 – 10:55

  • Παρουσίαση βιβλίου στο 2στ. Η εκδότρια Άννα-Μαρία Βλάσση θα παρουσιάσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο βιβλίο του Frank Viva, Ο μικρός Φρανκ αρχιτέκτονας των εκδόσεων Μέλισσα Θέμα: Επαγγέλματα, Τέχνη, ΜουσείαΟργάνωση: Βιβλιοθήκη

12:40 – 13:20

  • Παρουσίαση βιβλίου στο 2β. Η εκδότρια Άννα-Μαρία Βλάσση θα παρουσιάσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο βιβλίο του Frank Viva, Ο μικρός Φρανκ αρχιτέκτονας των εκδόσεων Μέλισσα Θέμα: Επαγγέλματα, Τέχνη, ΜουσείαΟργάνωση: Βιβλιοθήκη

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 5ης τάξης: «Ρωμαϊκά Χρόνια», ταινία

 

Παρασκευή

5-10-18

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5α για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

08:45 – 11:30

  • Επίσκεψη 2ας τάξης (2ζ) στο Πυροσβεστικό Μουσείο Υπεύθυνη: κ. Μπεσίρη

11:45 – 12:25

  • Θεατρική Αγωγή 4ης τάξης (θέατρο)

Δευτέρα

8-10-18

09:20 – 10:00

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1δ. Θεατρικό παιχνίδι από τη θεατρολόγο Άννα Παπαφίγκου βασισμένο στο βιβλίο της Gunilla Bergstrom «Σκανταλιάρη Άλφονς» των εκδόσεων Μάρτης.
Θέμα: Κανόνες Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

 

10:15 – 10:55

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1στ. Θεατρικό παιχνίδι από τη θεατρολόγο Άννα Παπαφίγκου βασισμένο στο βιβλίο της Gunilla Bergstrom «Σκανταλιάρη Άλφονς» των εκδόσεων Μάρτης.
Θέμα: Κανόνες Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

 

11:00 – 11:40

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1β. Θεατρικό παιχνίδι από τη θεατρολόγο Άννα Παπαφίγκου βασισμένο στο βιβλίο της Gunilla Bergstrom «Σκανταλιάρη Άλφονς» των εκδόσεων Μάρτης.
Θέμα: Κανόνες Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

 

12:00 – 13:30

  • Συνεδρίαση Τμήματος Γαλλικών PYP 5ης (Γραφείο Γαλλικών)

 

12:40 – 13:20

  • Παρουσίαση βιβλίου στο 2α & 2δ. Η εκδότρια Άννα-Μαρία Βλάσση θα παρουσιάσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο βιβλίο του Frank Viva, Ο μικρός Φρανκ αρχιτέκτονας των εκδόσεων Μέλισσα Θέμα: Επαγγέλματα, Τέχνη, ΜουσείαΟργάνωση: Βιβλιοθήκη

 

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 4ης τάξης: «Η εκπαίδευση στην Αρχαία Ελλάδα», ταινία

 

Τρίτη

9-10-18

08:45 – 12:30

  • Επίσκεψη 1ης (1στ, 1ζ) στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Ταύρου Υπεύθυνη: κ. Πλιάκα

10:15 – 10:55

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1ε. Θεατρικό παιχνίδι από τη θεατρολόγο Άννα Παπαφίγκου βασισμένο στο βιβλίο της Gunilla Bergstrom «Σκανταλιάρη Άλφονς» των εκδόσεων Μάρτης.
Θέμα: Κανόνες Οργάνωση: Βιβλιοθήκη


11:00 – 11:40

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1γ. Θεατρικό παιχνίδι από τη θεατρολόγο Άννα Παπαφίγκου βασισμένο στο βιβλίο της Gunilla Bergstrom «Σκανταλιάρη Άλφονς» των εκδόσεων Μάρτης.
Θέμα: Κανόνες Οργάνωση: Βιβλιοθήκη


14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 3ης τάξης: «Μυθολογία», ταινία (β΄μέρος)

Τετάρτη

10-10-18

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5γ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

08:40 – 12:00

  • Επίσκεψη 5ης τάξης (5στ) στο Μουσείο Ηρακλειδών Υπεύθυνη: κ. Θεολογίτου

09:15 – 12:00

  • Επίσκεψη 6ης τάξης (6ε, 6στ) στην Έκθεση PROSAIC ORIGINS Υπεύθυνη: κ. Νικολοπούλου

10:55 – 11:35

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1α. Θεατρικό παιχνίδι από τη θεατρολόγο Άννα Παπαφίγκου βασισμένο στο βιβλίο της Gunilla Bergstrom «Σκανταλιάρη Άλφονς» των εκδόσεων Μάρτης.
Θέμα: Κανόνες Οργάνωση: Βιβλιοθήκη


12:30 – 13:15

  • Συγκέντρωση 1ης τάξης: «Οι κανόνες είναι απαραίτητοι για τη ζωή»,ταινία.

13:20 – 14:00

  • Συγκέντρωση 2ας: «Τα φανταστικά βιβλία του κυρίου Μόρις Λέσμορ», ταινία

14:00 – 16:00

  • Συνεδρίαση Ομάδας P.Y.P. (ανά τμήμα)
  • Παρουσίαση Unit Plan 5ης τάξης στο Θέατρο (Δ.Κ.Α-Δ.Κ.Ψ)

Πέμπτη

11-10-18

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5α για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

08:40 – 12:00

  • Επίσκεψη 5ης τάξης (5α, 5γ, 5ζ) στο Μουσείο Ηρακλειδών Υπεύθυνος: κ. Παπαδημητρίου.

08:40 – 12:20

  • Επίσκεψη 3ης τάξης (3β, 3στ) στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αμαρουσίου Υπεύθυνη: κ. Θερμογιάννη

10:00 – 13:30

  • Επίσκεψη 5ης τάξης (5β, 5δ, 5ε) στο Μουσείο Ηρακλειδών Υπεύθυνος: κ. Βλάχος Θ.

11:00 – 11:40

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1ζ. Θεατρικό παιχνίδι από τη θεατρολόγο Άννα Παπαφίγκου βασισμένο στο βιβλίο της Gunilla Bergstrom «Σκανταλιάρη Άλφονς» των εκδόσεων Μάρτης.
Θέμα: Κανόνες Οργάνωση: Βιβλιοθήκη


15:10 – 15:55

  • Συγκέντρωση Τμήματος Γαλλικών 6ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Λαμπροπούλου)

Παρασκευή

12-10-18

 

  • Έναρξη αντιπροσωπευτικών ομάδων

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5ζ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

08:40 – 12:20

  • Επίσκεψη 3ης τάξης (3γ, 3ε) στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αμαρουσίου Υπεύθυνη: κ. Πάλλα

11:45 – 12:25

  • Θεατρική Αγωγή 4ης τάξης (θέατρο)

Σάββατο

13-10-18

 

  • 2o College Weekend Family & Sports

Κυριακή

14-10-18

 

  • 2o College Weekend Family & Sports

Δευτέρα

15-10-18

10:15 – 10:55

· Παρουσίαση βιβλίου στο 1στ. Ο συγγραφέας Βασίλης Κάργας θα παρουσιάσει το βιβλίο του «Η παράξενη παρέα του Ορφέα» των εκδόσεων Λιβάνη.
Θέμα: Διαφορετικότητα, Μουσική, Μυθολογία Οργάνωση: Βιβλιοθήκη


Τρίτη

16-10-18

10:15 – 10:55

  • Συγκέντρωση 5ης, 6ης τάξης: Συναυλία με έργα για πιάνο και βιολί Παρουσίαση: κ. Εμπέογλου

11:45 – 12:25

  • Συγκέντρωση 3ης, 4ης τάξης: Συναυλία με έργα για πιάνο και βιολί Παρουσίαση: κ. Εμπέογλου

Τετάρτη

17-10-18

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5α, 5γ, 5ζ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

12:20 – 13:00

· Συγκέντρωση 1ης & 2ας τάξης: Παρουσίαση βιβλίων και δράσεων από εκπροσώπους του ΜΟΜΑ(Museum of Modern Art, New York)
Θέμα: Τέχνη, Μουσεία Οργάνωση: Βιβλιοθήκη


16:30 – 16:00

· Συνεδρίαση Ομάδας P.Y.P. (ανά τμήμα)


16:30 – 18:00

  • Ημέρα γνωριμίας – Ξενάγηση γονέων με τα Δημοτικά Κ.Ψ. –Κ.Α., Θέατρο

Πέμπτη

18-10-18

 


08:30 – 09:15

  • Εορτασμός Ημέρας Ιδρυτών Κολλεγίου 5ης τάξης (στο θέατρο) Υπεύθυνη: κ. Παναγούλη

08:40 – 12:20

  • Επίσκεψη 3ης τάξης (3ζ) στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αμαρουσίου Υπεύθυνος: κ. Κρίκας

09:20 – 10:00

  • Εορτασμός Ημέρας Ιδρυτών Κολλεγίου 2ας τάξης (στο θέατρο)
  • Υπεύθυνη: κ. Μπούσιου

10:15 – 11:00

  • Εορτασμός Ημέρας Ιδρυτών Κολλεγίου 4ης τάξης (στο θέατρο)
  • Υπεύθυνη: κ. Μανδραγού

11:00 – 11:40

  • Εορτασμός Ημέρας Ιδρυτών Κολλεγίου 6ης τάξης (στο θέατρο) Υπεύθυνοι: κ. Γλυμιδάκης, Καρκάση

13:35 – 14:15

  • Εορτασμός Ημέρας Ιδρυτών Κολλεγίου 1ης τάξης (στο θέατρο) Υπεύθυνη: κ. Δημοπούλου

14:30 – 15:10

· Εορτασμός Ημέρας Ιδρυτών Κολλεγίου 3ης τάξης (στο θέατρο)
Υπεύθυνη: κ. Ζαμπέλη


15:15 – 15:55

  • Συγκέντρωση Τμήματος Γαλλικών 6ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Ανδρούτσου)

Παρασκευή

19-10-18

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5α, 5γ, 5ζ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

11:45 – 12:25

  • Θεατρική Αγωγή 4ης τάξης (θέατρο)

Δευτέρα

22-10-18

10:30 – 11:40

  • Πρόβα 5α, 5γ, 5ζ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

12:00 – 13:30

  • Συνεδρίαση Τμήματος Γαλλικών PYP 6ης (Γραφείο Γαλλικών)

Τρίτη

23-10-18

08:30 – 12:30

  • Επίσκεψη 4ης τάξης στο Φράγμα Μαραθώνα Υπεύθυνη: κ. Γκάτσου

10:15 – 11:40

  • Πρόβα 5α, 5γ, 5ζ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

Τετάρτη

24-10-18

08:30 – 10:00

  • Πρόβα 5α, 5γ, 5ζ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

10:15 – 10:55

  • Πρόβα 5α, 5γ, 5ζ για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου (Θέατρο)

14:00 – 16:00

  • Συνεδρίαση Ομάδας P.Y.P. (ανά τμήμα)
  • Συνεδρίαση Ομάδας Αξιών

Πέμπτη

25-10-18

 

  • Όλες οι τάξεις (εκτός 5α,5γ,5ζ) οργανώνουν εορταστικό αφιέρωμα για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στα τμήματα.

08:30 – 09:00

  • Παρέλαση – Παράδοση σημαίας (χώρος έπαρσης)

09:00 – 10:00

  • Γιορτή 28ης Οκτωβρίου (5η – 6η) Παρουσίαση από τα παιδιά του 5α, 5γ, 5ζ

11:40 – 12:40

  • Γιορτή 28ης Οκτωβρίου (3η - 4η) Παρουσίαση από τα παιδιά του 5α, 5γ, 5ζ

12:40 – 13:35

  • Γιορτή 28ης Οκτωβρίου (1η – 2α) Παρουσίαση από τα παιδιά του 5α, 5γ, 5ζ

 

 

 

Παρασκευή

26-10-18

 

  • Εορτή Αγίου Δημητρίου – Αργία

Κυριακή

28-10-18

 

  • Εθνική γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Δευτέρα

29-10-18

08:30 – 09:15

  • Εσωτερικοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος 4ης τάξης Υπεύθυνη: κ. Ταμπάκη

11:45 – 12:25

  • Εσωτερικοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος 5ης τάξης Υπεύθυνη: κ. Μπούνας

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 4ης τάξης: «Διολκός και Ισθμός της Κορίνθου », ταινία

14:30 – 15:55

  • Γιορτή Halloween - Τμήμα Γαλλικών 6ης τάξης (στα τμήματα)

Τρίτη

30-10-18

08:30 – 09:15

  • Εσωτερικοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος 3ης τάξης Υπεύθυνος: κ. Προδρομίδης

14:30 – 15:10

  • Συγκέντρωση 3ης τάξης: «Μυθολογία», ταινία (γ΄ μέρος)

14:30 – 15:55

  • Γιορτή Halloween - Τμήμα Γαλλικών 5ης τάξης (στα τμήματα)

Τετάρτη

31-10-18

12:35 – 13:20

  • Συγκέντρωση 6ης τάξης: «Οι βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος», παρουσίαση από τον γιατρό του σχολείου κ. Α. Μακρή

14:00 – 16:00

  • Συνεδρίαση Ομάδας P.Y.P. (ανά τμήμα)