Monthly Schedule of Events (in Greek only)

SCHEDULE OF EVENTS

February 2018

Πέμπτη

1-2-18

08:30

  • Έπαρση σημαίας

14:30 – 15:10

·Συγκέντρωση 5ης: «Αρχάνθρωπος Πετραλώνων», ταινία

 

Παρασκευή

2-2-18

 

·Λήξη κολυμβητικού προγράμματος 1ης, 2ας τάξης (β΄ περίοδος)

08:30 – 11:00

·Επίσκεψη 1ης τάξης (1α) στο Μουσείο Συναισθημάτων
Υπεύθυνη: κ. Καλπία

10:15 – 13:00

·Επίσκεψη 1ης τάξης (1β) στο Μουσείο Συναισθημάτων
Υπεύθυνη: κ. Καραγεώργου

14:30 – 15:55

  • Εορτασμός Chandeleur (γιορτή της κρέπας) από το Γαλλικό τμήμα 5ης τάξης (στα τμήματα)

Δευτέρα

5-2-18

14:30-15:10

·Συγκέντρωση 4ης: «Έθιμα Τριωδίου», παρουσίαση
Υπεύθυνος: κ. Βαλασάκης

Τρίτη

6-2-18

08:45 – 12:25

  • Επίσκεψη 6ης τάξης (6α, 6β) στο Ίδρυμα Θεοχαράκη Υπεύθυνος: κ. Α. Βλάχος

08:30 – 11:00

·Επίσκεψη 1ης τάξης (1γ) στο Μουσείο Συναισθημάτων
Υπεύθυνη: κ. Πάλλα

10:15 – 13:00

·Επίσκεψη 1ης τάξης (1δ) στο Μουσείο Συναισθημάτων
Υπεύθυνη: κ. Βισβάρδη

09:45 – 13:25

  • Επίσκεψη 6ης τάξης (6γ, 6δ) στο Ίδρυμα Θεοχαράκη Υπεύθυνη: κ. Καρκάση

13:35 – 14:15

·Πρόβα 3στ για την παρουσίαση «Απόκριες στην Ελλάδα»

14:30 – 15:10

·Συγκέντρωση Τμήματος Γαλλικών 5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Λαμπροπούλου)

15:15 – 15:55

·Συγκέντρωση Τμήματος Γαλλικών 5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Καραγιαννοπούλου)

Τετάρτη

7-2-18

08:30 – 15:55

·Τεχνικές εργασίες στο θέατρο λόγω αποκριάτικου χορού

08:30 – 11:00

·Επίσκεψη 1ης τάξης (1ε) στο Μουσείο Συναισθημάτων
Υπεύθυνη: κ. Κριαρά

10:15 – 13:00

·Επίσκεψη 1ης τάξης (1στ) στο Μουσείο Συναισθημάτων
Υπεύθυνη: κ. Πλιάκα

10:10 –10:50

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6γ) στην τάξη - κ. Χ. Γαλίτης

10:55 – 11:35

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6β) στην τάξη - κ. Χ. Γαλίτης

12:35 – 13:15

·Συγκέντρωση 1ης: «Τα μυαλά που κουβαλάς», ταινία (β΄ μέρος)

13:20 – 14:00

·Συγκέντρωση 2ας: «Τσάρλι Τσάπλιν», ταινία (α΄ μέρος)

14:00 – 16:00

·Ενδοσχολική Επιμόρφωση(Βιβλιοθήκη)
Θέμα: «
UnitPlaners»
(Συμμετέχουν: Υπεύθυνοι Σύμβουλοι 5ης, 6ης τάξης, Καθ. Αγγλικών, Καθ. Φ.Α., Καθ. Γαλλικών / Γερμανικών)

Πέμπτη

8-2-18

 

·Τσικνοπέμπτη

08:30 – 15:55

·Τεχνικές εργασίες στο θέατρο λόγω αποκριάτικου χορού

09:30– 14:45

  • 16ηΣυνεδρίαση ΟμίλωνUNESCO(Μποδοσάκειο)

10:15 – 11:40

  • Επίδειξη κολυμβητικών δεξιοτήτων 1ης τάξης (β΄ περίοδος) Υπεύθυνος: κ. Τζουβίστας

14:30 – 15:10

·Παρουσίαση εκπαιδευτικού προγράμματος στο 3β. Η εκπαιδευτικός Χαρά Κατσαρή θα παρουσιάσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, «Όταν μεγαλώσω θα γίνω…», βασισμένο στο βιβλίο «Αμέλια, το κορίτσι που έμαθε να πετάει».
Θέμα: Επαγγέλματα, εργατικότητα. Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

15:15 – 15:55

·Παρουσίαση εκπαιδευτικού προγράμματος στο 3δ. Η εκπαιδευτικός Χαρά Κατσαρή θα παρουσιάσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, «Όταν μεγαλώσω θα γίνω…», βασισμένο στο βιβλίο «Αμέλια, το κορίτσι που έμαθε να πετάει».
Θέμα: Επαγγέλματα, εργατικότητα. Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

Παρασκευή

9-2-18

08:30 – 15:55

·Τεχνικές εργασίες στο θέατρο λόγω αποκριάτικου χορού

08:30 – 11:00

·Επίσκεψη 1ης τάξης (1ζ) στο Μουσείο Συναισθημάτων
Υπεύθυνη: κ. Λούβρου

08:45 – 12:25

  • Επίσκεψη 6ης τάξης (6ε, 6στ) στο Ίδρυμα Θεοχαράκη Υπεύθυνος: κ. Νάκος

09:00 – 11:30

·Επίσκεψη 5ης τάξης (5δ, 5ε, 5στ) στο Σπήλαιο Κουτούκι
Υπεύθυνος: κ. Κουτσολιάκος

08:50– 13:45

  • 16ηΣυνεδρίαση ΟμίλωνUNESCO(Ψυχικό - Θέατρο Χωρέμη)

10:15 – 11:40

  • Επίδειξη κολυμβητικών δεξιοτήτων 2ας τάξης (β΄ περίοδος) Υπεύθυνη: κ. Χατζάτογλου

10:30 – 12:30

·Επίσκεψη 5ης τάξης (5α, 5β, 5γ) στο Σπήλαιο Κουτούκι
Υπεύθυνος: κ. Γλυμιδάκης

15:15 – 15:55

·Συγκέντρωση Τμήματος Γαλλικών 5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Ζαρμπώνη)

Σάββατο

10-2-18

11:00 – 19:30

  • Αποκριάτικος Χορός Δημοτικών Σχολείων στο Λάτσειο

09:30 – 12:30

  • Α.Σ.Ι.Σ. Volleyball μαθητών-μαθητριών Κ.Α.-Κ.Ψ. (1ηαγωνιστική) Οργάνωση: Ιόνιος Σχολή Υπεύθυνος: κ. Μαρκάκης

Κυριακή

11-2-18

10:00

·Εξετάσεις του CTY Greece στοΓυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού

Δευτέρα

12-2-18

 

·Έναρξη κολυμβητικού προγράμματος 1ης, 2ας τάξης (γ΄ περίοδος)

08:00 – 12:00

·Τεχνικές εργασίες στο θέατρο

14:30 – 15:10

·Συγκέντρωση 4ης: «Η Ναυμαχία της Σαλαμίνας», ταινία

10:30 – 11:45

·Διάθεση μεταχειρισμένων βιβλίων στην 3η τάξη (Κλειστό αίθριο)

11:45 – 13:40

·Διάθεση μεταχειρισμένων βιβλίων στην 6η τάξη (Κλειστό αίθριο)

14:30 – 15:10

·Διάθεση μεταχειρισμένων βιβλίων στην 5η τάξη (Κλειστό αίθριο)

Τρίτη

13-2-18

09:00 – 11:00

·Επίσκεψη 2ας τάξης (2α, 2β) στην Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
Υπεύθυνη: κ. Παυλίδου

09:00 – 10:30

·Διάθεση μεταχειρισμένων βιβλίων στην 2α τάξη (Κλειστό αίθριο)

10:30 – 11:45

·Διάθεση μεταχειρισμένων βιβλίων στην 1η τάξη (Κλειστό αίθριο)

11:45 – 12:40

·Διάθεση μεταχειρισμένων βιβλίων στην 4η τάξη (Κλειστό αίθριο)

Τετάρτη

14-2-18

 

·Valentine’sDay(EnglishDepartment)

09:00 – 11:00

·Επίσκεψη 2ας τάξης (2γ, 2δ) στην Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
Υπεύθυνη: κ. Μπούσιου

10:10 –10:50

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6α) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

10:55 – 11:35

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6στ) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

12:35 – 13:15

·Συγκέντρωση 1ης: «Αποκριάτικα τραγούδια», παρουσίαση
Υπεύθυνη: κ. Βέλλιου

13:20 – 14:00

·Συγκέντρωση 2ας: «Τσάρλι Τσάπλιν», ταινία (β΄ μέρος)

14:00 – 16:00

·Γενική Συνεδρίαση Συλλόγου
Θέμα: «Εκλογή Εκπροσώπων Συλλόγου»

·Κοπή Πίτας Προσωπικού Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού

Πέμπτη

15-2-18

08:40 – 11:30

·Επίσκεψη 3ης τάξης (3α, 3β) στην Πινακοθήκη Λέφα
Υπεύθυνη: κ. Παναγούλη

08:40 – 12:30

·Επίσκεψη 4ης τάξης (4α, 4β, 4γ, 4στ) στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα
Υπεύθυνη: κ. Μανιώτη

09:00 – 11:00

·Επίσκεψη 2ας τάξης (2ε, 2στ, 2ζ) στην Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
Υπεύθυνη: κ. Ρεκαΐτη

10:15 – 12:40

·Επίσκεψη 3ης τάξης (3γ, 3δ) στην Πινακοθήκη Λέφα
Υπεύθυνη: κ. Δούρου

14:30–15:10

·Συγκέντρωση 5ης: «Εκπαιδεύοντας τους Ιδρυτές», θεατρική παράσταση από τον ΌμιλοUnesco
Υπεύθυνη: κ. Καρκάση

15:15 – 15:55

·Συγκέντρωση ΤμήματοςΓαλλικών6ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Μαρτίνη)

 

Παρασκευή

16-2-18

Παρασκευή

16-2-18

08:30 – 10:00

·Υποδειγματική Θεία Λειτουργία (6η τάξη)

10:55 – 11:35

·Συγκέντρωση 6ης τάξης: «Κάπνισμα», παρουσίαση από τον γιατρό και το Ψυχοπαιδαγωγικό Τμήμα του Σχολείου

14:30 – 15:10

·Συγκέντρωση ΤμήματοςΓερμανικών5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Χαντζή)

15:15 – 15:55

·Συγκέντρωση Τμήματος Γαλλικών 5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Κοραλλή)

Δευτέρα

19-2-18

 

·Καθαρά Δευτέρα - Αργία

Τρίτη

20-2-18

10:15 – 11:00

·Συγκέντρωση 6ης: «Εκπαιδεύοντας τους Ιδρυτές», θεατρική παράσταση από τον ΌμιλοUnesco
Υπεύθυνη: κ. Καρκάση

Τετάρτη

21-2-18

10:10 –10:50

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6δ) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

10:55 – 11:35

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6ε) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

13:20 – 14:00

·Συγκέντρωση 2ας: «Τσάρλι Τσάπλιν», ταινία (γ΄ μέρος)

16:30 – 20:00

·Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Αντιμετώπιση Οξέων Αναπνευστικών, Αλλεργικών και Νευρολογικών Καταστάσεων στο Χώρο του Σχολείου
Διοργάνωση:
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών & Γενικό Νοσοκομείο «Αττικόν».
Χώρος:Αμφιθέατρο Γενικού Νοσοκομείου «Αττικόν»

18:30 – 19:30

·Ομιλία από την Ψυχολόγο κ. Τζελέπη με θέμα: « Ψυχική Ανθεκτικότητα»
Διοργάνωση:
Σύλλογοι Γονέων Κ.Α – Κ.Ψ. (θέατρο Λατσείου)

Πέμπτη

22-2-18

08:40 – 11:30

·Επίσκεψη 3ης τάξης (3ε, 3στ) στην Πινακοθήκη Λέφα
Υπεύθυνη: κ. Ζαμπέλη

09:20 – 10:00

·Παρουσίαση βιβλίου στο 5β.Η συγγραφέας Λένα Τερκεσίδου θα παρουσιάσει το βιβλίο της «Το μυστικό του Οδυσσέα».
Θέμα: Γνωρίζω την Ελλάδα Οργάνωση: Βιβλιοθήκη

08:40 – 12:30

·Επίσκεψη 4ης τάξης (4δ, 4ε, 4ζ) στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα
Υπεύθυνος: κ. Βαλασάκης

10:15 – 12:40

·Επίσκεψη 3ης τάξης (3ζ) στην Πινακοθήκη Λέφα
Υπεύθυνος: κ. Κρίκας

Παρασκευή

23-2-18

09:00 – 11:30

·Επίσκεψη 6ης τάξης (6β, 6δ, 6στ) στο Σπήλαιο Κουτούκι
Υπεύθυνη: κ. Ψωμά

10:30 – 12:30

·Επίσκεψη 6ης τάξης (6α, 6γ, 6ε) στο Σπήλαιο Κουτούκι
Υπεύθυνος: κ. Βλάχος

13:35 – 14:15

·Συγκέντρωση 3ης: «Απόκριες στην Ελλάδα», παρουσίαση από το 3στ
Υπεύθυνη: κ. Πολυχρονοπούλου

14:30 – 15:10

·Συγκέντρωση ΤμήματοςΓερμανικών5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Ντούλια)

15:15 – 15:55

·Συγκέντρωση ΤμήματοςΓερμανικών5ης στη Βιβλιοθήκη (κ. Αθανασοπούλου)

Δευτέρα

26-2-18

11:45 – 12:25

·Συγκέντρωση 6ης, 5α, 5β, 5στ: «Ασφαλές Διαδίκτυο», παρουσίαση
Υπεύθυνη: κ. Κόρδα

14:30 – 15:10

·Συγκέντρωση 3ης, 4ης, 5γ, 5δ, 5ε: «Ασφαλές Διαδίκτυο», παρουσίαση
Υπεύθυνη: κ. Κόρδα

Τρίτη

27-2-18

13:35 – 14:15

·Συγκέντρωση 3ης, 4ης: «Εκπαιδεύοντας τους Ιδρυτές», θεατρική παράσταση από τον ΌμιλοUnesco
Υπεύθυνη: κ. Καρκάση

14:30 – 15:55

  • ΕξετάσειςTaeKwonDo&Karate1ηςτάξης - Διευρυμένο (θέατρο)Υπεύθυνοι: κ. Αρμάος, κ. Γατσούλης

Τετάρτη

28-2-18

10:10 – 10:50

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6γ) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

10:55 – 11:35

  • Θεατρική Αγωγή 6ης τάξης(6β) στο θέατρο - κ. Χ. Γαλίτης

13:20 – 14:00

·Συγκέντρωση 2ας: «Animation», ταινία