Junior High – High School Varsity Teams

 

Please be advised that from September 23rd through September 30th, student tryouts for the selection of 2019-2020 Varsity Teams’ members will take place as per the following schedule:

 

 

SPORT

TEACHER

GENDER

HIGH SCHOOL

JUNIOR HIGH

7THGRADE

 

 

BASKETBALL

 

K. LIMNAIOS

 

MALES

9/26

15:30-17:00

9/25

15:15-16:45

9/24

15:30-17:00

 

 

 

 

FEMALES

9/26

15:30-17:00

9/24

15:15-16:45

9/25

15:30-17:00

 

 

VOLLEYBALL

 

P. TZIMAS


FEMALES

9/28

11:30-13:30

 

 

 

 

 

S. SANIOTIS

 

MALES

 

9/26

15:30-17:00

9/30

16:05-17:25

 

 

M. MARGARITIS

MALES

9/24

 

15:15-16:45

 

 

 

 

 

ST. ROUMELIS

 

FEMALES

 

9/28

11:00-13:00

9/28

11:00-13:00

 

 

SOCCER




 

MALES

9/25

 

15:30-17:00

 

or 9/27

 

15:15-16:45

9/26

 

15:30-17:00

9/24

 

15:15-16:45

 

 

SWIMMING

D. ATZEMIAN

 

 

MALES


9/24

15:15-16:45

or 9/25 or
9/27

15:30-17:00

9/24

15:15-16:45

or 9/25 or
9/27

15:30-17:00

9/24

15:15-16:45

or 9/25 or
9/27

15:30-17:00

 

 

V. MOCHOS

FEMALES

 

 

TRACK & FIELD

V. GKAVERAS
(Hurling)

MALES

 

FEMALES

9/23

 

Big Break

9/23

 

Big Break

9/23

 

Big Break

 

M. TOMARAS

(High Jump)

MALES

 

FEMALES

9/24

 

15:15-16:45

9/24

 

15:15-16:45

9/24

 

15:15-16:45

 

 

F. KATSINELI

 

G. OIKONOMOU

MALES

 

FEMALES

9/23-9/27

 

End of Classes -16:45

9/23-9/27

 

End of Classes -16:45

9/23-9/27

 

End of Classes -16:45

 

 

 

TENNIS

L. CHIRISTANIDIS

 

CH. TSIKALAKI

 

MALES

 

FEMALES

9/24


15:15-16:45

9/24


15:15-16:45

9/24


15:15-16:45

 

 

FOLK DANCING

V. FOTI

 

MALES

 

FEMALES

9/24 or 9/26

 

Big Break

9/24 or 9/26

 

Big Break

9/24 or 9/26

 

Big Break

 

 

GYMNASTICS

E. TSAKIRI

FEMALES

9/26

 

15:30-17:00

9/26

 

15:30-17:00

9/26

 

15:30-17:00

 

 

 

 

  • The above schedule will take place during the corresponding days and times, immediately after the end of classes. Parents/Guardians are responsible for their child’s departure from School after the tryouts.
  • All Junior High and High School students can select 2 individual and 1 team sport.
  • To clarify, students can compete as follows:at A.S.I.S. (Athletic Conferences of Private Schools) meets in 1 team sport (except handball) and in all individual events that correspond to their gender/age and at Ministry meets in 1 team sport, one individual sport and in Cross Country Races. If a student has been selected following the tryouts, he/she will be given an application form which must be returned by October 11th to the P.E. Secretariat, together with a Medical Certificate (valid for one year) and two (2) photographs.The aforementioned are mandatory prerequisites to register on the team(s). [Please note that Medical Certificates can only be signed by the following medical specialties:7th to 10th grades –pediatricians, general practitioners and, in special cases, pathologists or cardiologists; 11th & 12th grades as well as IB1 and IB2 – pathologists or cardiologists].
  • Varsity team members who will be using school buses (Tuesdays, Thursdays, Fridays), will need to complete the relevant form that is to be submitted to the Transportation Office.Students who have not submitted the relevant form will not be permitted to use school buses.On Saturdays, transportation to and from School (Psychico campus) is the responsibility of parents.

For clarification or further details, please contact the P.E. Secretariat (tel: 210-67.43.880) or Mr. Thodoris Grammatikopoulos, Coordinator of the Extracurricular Sports Program (tel: 210-67.98.333).

Varsity Team practices during academic year 2019-2010 will be held as per the following weekly schedule

 

 WEEKLY SCHEDULE of VARSITY TEAM PRACTICES

ACADEMIC YEAR 2019 - 2020

HIGH SCHOOL

SPORT

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

BASKETBALL

Males

15:30-17:00

15:15-16:45

Females

15:30-17:00

15:15-16:45

VOLLEYBALL

Males

15:15-16:45

12:00-13:30

Females

15:15-16:45

15:15-16:45

SΟCCER

Males

15:30-17:00

15:15-16:45

Females

15:30-17:00

12:00-13:30

SWIMMING

Males - Females

15:30-17:00

15:30-17:00

12:00-13:30

TRACK & FIELD

Males - Females

16:05-17:25

15:15-16:45

15:30-17:00

15:15-16:45

10:30-13:30

GYMNASTICS

Females

15:30-17:00

TENNIS

Males - Females

15:15-16:45

15:15-16:45

12:00-13:30

FOLK DANCING

Males - Females

15:15-16:45

15:15-16:45

 

JUNIOR HIGH SCHOOL

SPORT

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

BASKETBALL

Males

16:05-17:25

15:30-17:00

Males
(7th grade)

15:15-16:45

Females

16:05-17:25

15:30-17:00

 

 

Females
(7th grade)

15:15-16:45

VOLLEYBALL

Males

16:05-17:25

15:30-17:00

Females

15:30-17:00

12:00-13:30

Males/Females
(7th grade)

16:05-17:25

SOCCER

Males

15:30-17:00

10:30-12:00

Females

 

15:30-17:00

12:00-13:30

Males (7th grade)

 

15:15-16:45

SWIMMING

Males - Females

 

15:30-17:00

15:30-17:00

 

12:00-13:30

TRACK & FIELD

Males - Females

16:05-17:25

15:15-16:45

15:30-17:00

15:15-16:45

10:30-12:00

GYMNASTICS

Females

15:30-17:00

 

 

TENNIS

Males - Females

15:15-16:45

15:15-16:45

12:00-13:30

FOLK DANCING

Males - Females

15:15-16:45

15:15-16:45